Viyana’ya gittiğinizde mutlaka yapmanız gerekenler…

Rüya gibi bir Viyana seyahati için birkaç şahane fikir sizi bekliyor. Viyana’ya gidip bunları yapmayan varsa şayet, vay haline!
Viyana

Opera'da bir resital izleyin.

Viyana

Bakın bu tavsiye açık ara on numara beş yıldız. Viyana'da olacağınız tarihlerde konser, bale, opera vs. artık hangisi denk gelirse Opera'daki resitallerden birine bilet alın ve bu deneyimi dibine kadar yaşayın. Yok böyle bir atmosfer!

Hotel Sacher'de Sachertorte yiyin.

Viyana

Yeme içme kültürü dedin mi orada duracaksın. Avusturya bu konuda kendini bir hayli aşmış. Sacher dediğimiz şey de Viyana'nın meşhur bir tatlısı. Tıpkı bizdeki baklava misali. Bu tatlı, şehrin birçok farklı noktasında yapılıyor ancak taklitlerinden şiddetle sakının, Hotel Sacher'den şaşmayın deriz. Üstelik yanında da çeşit çeşit kahve seçeneğiniz var. Oh mis! Yok canım, otelle herhangi bir anlaşmamız falan yok, amme hizmeti yapıyoruz şunun şurasında. Aşk olsun.

Belvedere Sarayı'nı gezin.

Viyana

Burası Avusturya'nın imparatorluk saraylarından biri ve bunun da ötesinde, GustavKlimt'in ünlü tablosu Öpücük'e ev sahipliği yapıyor. Resimle aranız nasıl bilmiyoruz ama sırf şu tabloyu saatlerce izlemek için bile gidilesi bir yer.

Sisi Müzesi

Viyana

Kimi müze gezmeyi sever kimi sevmez ama bu müze başka müze! Hemen mevzuya girelim, Avusturya İmparatoriçesi Elizabeth, namı diğer Sisi'ye adanmış bir müzeden bahsediyoruz. Karısına deli gibi aşık bir adam ve ona en ufak bir aşk kırıntısı dahi beslemeyen bir kadının hüzün dolu hikayesine vakıf olmak istiyorsanız, bu sıra dışı müzeye de mutlaka bir şans verin deriz.

Son istikamet: Cafe Central'de kahvaltı edin.

Viyana

Evet gençlik, burası Viyana'nın en meşhur kafelerinden biri. Bir zamanlar müdavimleri arasında; Lenin, Hitler, hatta Freud dahi varmış diyelim gerisini siz tahmin edin. Buram buram tarih kokusu alacaksınız yani. Hele de iflah olmaz bir kahve bağımlısıysanız sizi ancak bu kafe paklar.