Ucuza Avrupa tatili yapma yolları

Vize işleri, uçak masrafları, otel ayarlamak derken Avrupa tatili yurdum insanının gözünde büyüyor. Avrupa tatili hayal değil!
Ucuza Avrupa tatili yapma yolları

Ucuz Avrupa tatilinde akla gelen ilk adres her zaman için Balkanlar ve Doğu Avrupa'dır. Özellikle Romanya, Bulgaristan gibi ülkeler ucuz piyasaları, güzel ve tarihi şehirleri ile değerlendirilmesi gereken yüksek bir potansiyele sahiptirler. Romanya hem ucuz bir ülkedir hem de 1 Türk Lirası bu yazının yazıldığı tarihte 1,52 Romen Lei'si eder, bu da bir avantajdır.  Bu bölgelerde özellikle Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkeler olması da bir avantajdır zira hem vizenin ekonomik yükü ortadan kalkar hem de başvurma, çıkmasını bekleme gibi zorluklardan kurtulmak tatili daha keyifli kılar. Maalesef Romanya ve Bulgaristan bu ülkelerden değiller, yakın zamanda Avrupa Birliği üyesi olan bu ülkeler vize istiyorlar.

Ucuza Avrupa tatili yapma yolları-1

Vize ile ilgili çekinceleri olanlara şunu hatırlatırız: Avrupa, Avrupa Birliği ülkelerinden ibaret değil. Özellikle Doğu ve Güney Doğu Avrupa ülkeleri arasında vizesiz gidilebilecek ülkeler mevcut. Bunlardan bazıları şunlar: Sırbistan, Makedonya, Karadağ, Bosna-Hersek, Moldovya, Arnavutluk ve Beyaz Rusya. Özellikle Karadağ plajlarıyla ünlü.

Ucuza Avrupa tatili yapma yolları-2

Bir tatilcinin en büyük kabusu herhalde ulaşım masrafıdır. Ucuz, uygun bir uçak bileti alabilmek için haftalar, aylar öncesinden bilet alınmalı, bir sürü araştırma yapılmalı ve en nihayetinde en ucuz uçaklar bile pahalılar. Bu uçuşların çoğunlukla aktarmalı olmaları da cabası. Bu noktada en iyi çözüm hava yolu yerine alternatif, daha ucuz ve eğlenceli yolculuk seçeneklerini değerlendirip yolculuğu da tatilin güzel bir kısmı yapmak.

Ucuza Avrupa tatili yapma yolları-3

Interrail gezmeyi ve trenleri kullanmayı seven bir arkadaş için en ideal Avrupa seyahati yöntemi olsa gerek! Interrail, Avrupa'nın, Balkanlar'ın ve Türkiye'nin tüm tren hatlarını belli periyotlar boyunca (5, 10, 15, 22 günlük ve bir aylık) sınırsızca kullanma imkânını sağlıyor. 25 yaş altı gençlere sağlanan yarı yarıya indirimler ise cabası. Eğer bir Shengen vizeniz varsa, bir ayda bütün Avrupa'yı trenle gezebilirsiniz. Ve eğer 25 yaşın altındaysanız, bu nispeten ucuz bir gidiş dönüş uçak bileti kadar tutacak. Daha farklı süre seçenekleri ise bağlı bir kuruluş olan Eurail tarafından sağlanıyor (ek olarak, iki ve dört ülke seçeneği ve 2 ile 3 aylık biletler).

Ucuza Avrupa tatili yapma yolları-4

Eğer turistlerin uğrak yerlerine gitmeyi tercih etmeyenlerdenseniz konaklama noktasında alternatifleriniz artıyor. Çoğu Avrupa ülkesinde şehirden uzaklaştıkça muhteşem bir doğa ile karşılaşılır. Bu yüzden çadırda kalmak, kamplar yapmak uygun ve çok eğlenceli bir alternatif. Balkanlar yine böylesi bir seyahat için uygun bir coğrafya.

Eğer gittiğiniz ülkenin dili ile haşır-neşirseniz, oda kiralamak da son derece kârlı. İlgilendiğiniz ülkenin yerel sitelerinde kısa süreler için tutabileceğiniz odaları bulabilirsiniz, ya da AirBnB servisini kullanabilirsiniz, ki burada da daha ucuz seçenekler mevcut oluyor.

Ucuza Avrupa tatili yapma yolları-5

Nihayet, biraz araştırma ile Avrupa'da hafızanızdan asla silinmeyecek, keyifle anacağınız ve anlatacağınız bir tatil yapmanız mümkün.