Sicilya Mafyasının 10 Tetikçisi

19. yüzyılın ortalarında ortaya çıkan Sicilya Mafyası, daha sonraları bazı mafya üyelerinin Amerika’ya göçüyle beraber Amerikan Mafyalarını da etkilemiştir. Mafyalar çok önemli liderlere sahip olsa da, en önemli üyeleri her zaman tetikçileri olmuştur.

10
Joseph “The Animal” Barboza
1960′ların en çok korkulan tetikçilerinden olan Barboza’nın yaklaşık 26 kişiyi öldürdüğü tahmin ediliyor.Bir bar kavgası sırasında rakibinin yanağını ısırarak koparttığı için “animal” (hayvan) lakabını almıştır. Aynı zamanda boksla uğraşan Barboza, “baron” adı altında çıktığı 12 maçın 8′ini kazanmıştır. 1950′de 5 yıl hapse mahkum olmuş ve 3.senesinde hapisten kaçmıştır.Genelde susturuculu silah kullanırdı ve arabalara patlayıcılar yerleştirirdi. Polis tarafından tekrar yakalanan Barboza FBI ile anlaşma yapmayı kabul eder ve dönemin önemli mafya liderlerinden Raymond Patriarca’nın bilgilerini sızdırır. Polis tarafından korunmasına rağmen 1976 yılında evinin önünde öldürülür.
9
“Crazy” Joe Gallo
Profaci ailesi için çalışan ve Joe Profaci’nin emirleri doğrultusunda birçok cinayet işleyen Gallo, gangster filmlerinden replikler kullandığı için arkadaşları tarafından “crazy” (deli) olarak anılmaktaydı. 1957 yılında dönemim önemli mafya liderlerinden Albert Anastasia’yı öldürmesiyle ün yapmıştır. 10 sene hapse mahkum olmuş fakat 8 sene sonra çıkmıştır. 1971 yılında emir vererek Colombo ailesinin lideri Joe Colombo’yu öldürtmüştür. Daha sonra Colombo ailesinin tetikçileri de onu öldürmüştür.
8
Giovanni Brusca
Palermo’da büyüyen Brusca çok genç yaşlarda Salvatore Riina adına çalışmaya başlamış ve 200′den fazla cinayet işlemiştir. 1992 yılında Giovanni Falcone’yi öldürmüştür ve arkadaşı Giuseppe Di Matteo tarafından ele verilmiştir. Bunun üzerine açılan dava 2 sene sürmüştür ve Di Matteo’yu davadan vazgeçirmek için oğlunu kaçırıp işkence yapmıştır. Di Matteo geri adım atmayınca, oğlunun boğazını sıkıp öldürmüştür ve bedenini de asit banyosuna atmıştır. Halen hapistedir.
7
John Scalise
Al Capone’un en önemli tetikçilerinden Scalise, 20 yaşındayken bıçakla yaptığı bir kavgada gözünü kaybetmiştir ve yerine cam bir protez kullanmaktadır. 2 arkadaşıyla beraber Al Capone’a baş kaldırdılar ve polis kıyafetleri giyip, 7 kişiyi duvara dizdiler ve hepsini öldürdüler. Polis olayın arkasında kimin olduğunu bulamadı fakat Al Capone buldu ve 3 kişiyi de beyzbol sopasıyla döverek öldürdü.
6
Tommy DeSimone
“Goodfellas” filminde de bahsedilen DeSimone tam bir psikopattı. İlk cinayetini 1968 yılında yolda yürürken hiç tanımadığı bir insana selam verip, silahla kafasından vurarak gerçekleştirdi. Başka birgün bir barda, barın sahibi Michael Gianco’ya hesabın yanlış olduğunu ve özür dileyip, dans etmesi gerektiğini söyledi. Kabul etmeyince de ayağından vurdu. Bir hafta sonra aynı barda Gianco’nun taklidini yaptı ve buna sinirlenen Gianco ona küfür etti. Bunun üzerine onu öldürdü. Gambino ailesinin patronu John Gotti’nin yakı arkadaşları William DeVino ve Foxy Jerothe’i öldürünce, Gotti tarafından öldürüldü. Öldüğünde 28 yaşındaydı.
5
Salvatore Testa
1981 yılından 1984 yılında ölümüne kadar Philadelphia’da Scarfo ailesi için çalışmıştır. 15 kişiyi öldürmüştür ve en önemlisi de babasının katili Rocco Marinucci’dir. Cinayetlerinden sonra arkadaşlarına şu meşhur sözünü söylerdi: “Keşke o serseri hala hayatta olsaydı da, O’nu bir kez daha öldürebilseydim.”
4
Salvatore “Sammy the Bull” Gravano
Gambino ailesi için çalışan Gravano, yapılı vücudu sayesinden “bull” (boğa) lakabını almıştır. 1970 yılında arkadaşı Joe Colluci’nin yine arkadaşı Tommy Spero’nun karısıyla yasak ilişki yaşaması üzerine onu öldürdü ve ilk cinayetini işlemiş oldu. 1980′de ünlü mafya lideri Angelo Bruno’yu öldürerek ün yaptı. Şu an hala Arizona’da hapistedir.
3
Giuseppe Greco
1970′lerde Palermo’da tetikçilik yapan Greco genelde yalnız çalışırdı ve kurbanlarına işkence yapardı. 1982 yılında Salvatore Riina emrindeki bir ekiple beraber çalışmaya başladı ve 80′den fazla cinayet işlediler. 1985 yılında çok başına buyruk olduğu gerekçesiyle, Salvatore Riina’nın emri ile öldürüldü. Öldüğünde 33 yaşındaydı.
2
Abraham “Kid Twist” Reles
1920′den 1950′ye kadar Murder Inc. ile cinayetler işleyen Reles, silah olarak buz kıracağı kullanırdı. Giderek ünlenen Reles eski arkadaşı Meyer Shapiro tarafından saldırıya uğradı fakat hayatta kalmayı başardı. Daha sonra Shapiro Reles’İn kız arkadaşını kaçırdı ve tecavüz etti. Bunun üzerine Reles, önce tüm Shapiro kardeşleri öldürdü. 1940′da yakalandı ve Albert Anastasia hakkında bilgileri sızdırdı. Ertesi gün evinin önünde ölü olarak bulundu.
1
Richard “Ice Man” Kuklinski
1950′den 1988 yılına kadar New York ve New Jersey’de DeCavalcante ailesi için çalışmıştır. İlk cinayetini 14 yaşında işleyen Kuklinski, 200′den fazla kişi öldürmüştür. Manhattan’da ufak bir çocuk olarak suç işlerken, Gambino ailesiyle tanışmış ve mafya kariyerine başlamıştır. Silah olarak arbalet kullanırdı ve okun ucuna siyanür ya da zehir sürerdi. Kurbanlarının ölüm zamanı tespit edilemesin diye derin dondurucuda dondururdu ve bu sayede “ice man” (buz adam) lakabını almıştır. 70 yaşındayken hapiste ölmüştür.