Sahra Çölü'ndeki Erkek Güzellik Yarışmasında Roller Alıştığımızın Tam Tersi!

Aynı zamanda Bororo olarak da bilinen Wodaabeler, Nijer’de yaşayan göçer bir kabile. Bu kabilenin tüm dünyada ilgi odağı olan bir eylemi var: Bir güzellik yarışması düzenliyorlar. Yağmur mevsiminin başladığı Eylül ayında düzenlenen bu festivale Geerewol adı veriliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi bu güzellik yarışmasında da katılımcılar jüri önünde fiziklerini ve hünerlerini sergiliyorlar. Ancak bu yarışmanın çok önemli bir farkı var: Yarışanlar erkek, jüri kadın.

Şimdi bunun gayrıciddi bir yarışma olduğu, eğlenmek amacıyla yapıldığı, erkeklerin bu yarışmaya yarım gönülle katıldığı gibi düşünceler sakın aklınızdan geçmesin. Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi katılımcılar bu yarışmaya büyük bir ciddiyetle hazırlanıyorlar: Giyilen kıfayetlerin hazırlanması bir yıl alabiliyor!

Bir hafta süren festival süresince genç erkekler dans ediyor, şarkı söylüyor ve hünerlerini sergiliyorlar. Peki, amaç ne? Tahmin edeceğiniz gibi seyreden kadınları cezbederek bir izdivaç yapmak; yani bu yarışmanın amacı bekar kadınlarla erkekleri biraraya getirmek.

Fotoğraflara bakmadan önce bu kabilenin güzellik algısından da bahsedelim. Gururlu ve savaşçı bir geleneğe sahip Bororolar kendilerini dünyanın en güzel insanları olarak kabul ediyorlar. Bu kabilede uzun ve ince bir fizik, zarafet, uzun ince burun, ince dudaklar ve açık renkli ten daha cazip kabul ediliyormuş.

Bu özgün etkinliğe dair çarpıcı fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz.

  • Kaynak: messynessychic