Off-Grid (sistemden bağımsız) yaşamlar

Teknoloji çağındayız. Elektronik sistemler her yanımızı kaplamış durumda. Ama, insanın bazen kaçası geliyor işte…
Off-Grid (sistemden bağımsız) yaşamlar

Teknolojinin nimetleri saymakla bitmez. Artık tek bir tuşla, tüm banka işlemlerimizi halledebiliyor, çamaşırlarımızı yıkayıp kurutabiliyor, yemek siparişinden tutun, yemeğimizin sıcaklığının ayarlanmasına kadar her türlü işimizi teknolojinin bize sunduğu sonsuz imkanlarla çözebiliyoruz.

Off-Grid (sistemden bağımsız) yaşamlar-1

Ancak, kimi zaman bu sayısız nimetler eziyete de dönüşebiliyor.

En olmadık anlarda arızalanan elektronik cihazlar, cep telefonumuza ya da bilgisayarımıza gelen sonu bitmek bilmez mail ve mesajlar, sürekli erişilebilir olmak vs. insanın sinirlerini gerebiliyor. Böyle hissedenlerin seçtiği yaşam tarzına, Off-Grid (Sistemden Bağımsız) yaşam deniliyor.

Off-Grid (sistemden bağımsız) yaşamlar-2

Her şeyden uzaklaşıp bir anda doğaya dönmek, en yalın haliyle beslenmek, avlanmak, Off-Grid yaşamın olmazsa olmazlarından. Sistemden bağımsız yaşamayı seçen insanlar, mümkün olduğunca doğal bir beslenme ve yaşama yöntemini tercih ediyor. Kendi balığını kendi tutuyor yada avcılık yapıyorlar. Bu yaşam tarzını tamamen benimseyenler ise, işi daha ileri boyutlara taşıyarak, kendi tavuklarını besliyor, balık havuzlarında balık yetiştiriyor, meyve sebze ekip biçiyorlar. Hatta bir kısmı içme sularını bile kurdukları sistemlerle arıtıyor. Hal böyle olunca, teknolojik ve elektronik yaşamlardan uzaklaşıp, tamamen doğal ve yalın bir hayat tarzının keyfini çıkarmış oluyorlar. Güneş enerjisinden yararlanıp, elektrik enerjisini hiç kullanmayanlar da var.

Off-Grid (sistemden bağımsız) yaşamlar-3

Off-Grid yaşayanların dışında, teknolojiden uzaklaşmayayım ama doğadan da soyutlamayayım kendimi diyenler de var. Onlar da genel olarak hafta sonları yada fırsat bulduklarında, ormanlara, dağlara, bakir alanlara kaçıp, kendilerini doğal yaşamın kollarına bırakıyorlar.

Off-Grid (sistemden bağımsız) yaşamlar-4