Macera Tutkunlarının Dünyadaki En İyi 10 Adresi

Bazıları tatil için sakin ve huzurlu yerleri tercih ederler. Bazıları ise adrenalin tutkunlarıdır. Tatillerinde özellikle macera yaşayabilecekleri yerlere gitmek isterler. Siz de 2. kategoriye giriyorsanız bu liste tam size göre. Bu listede macera tutkunlarının en çok tercih ettiği 10 yeri inceleyeceğiz.

10
Antartika
10
Eğer gerçek bir macera tutkunuysanız ve yeni yerler görmek konusunda iddialıysanız Antartika’ya gitmenizi öneriyoruz. Tabiî ki bu tatil bir otelin bahçesinde yatıp uzanmaktan çok da fazlasını vaad ediyor size. Antartika’da fok balıklarıyla yüzmek çok eğlenceli olabilir. Ama suyun soğukluğu kanınızı dondurabilir. Ayrıca burada tepelere de tırmanabilirsiniz. Ama buzulların sizi tepeden aşağıya fırlatma riskine de her zaman sahipsiniz. Ama endişe etmeyin. Eğer amatör bir macera tutkunuysanız burada profesyonel kişilerin denetiminde birçok aktivite de yapabilirsiniz.
9
Avustralya
9
Su sporlarının merkezi olan Avustralya’da rüzgar sörfünden kayağa; rafting’den yelkenliyle denize açılabilmeye kadar daha bir çok aktivite yapabilirsiniz. Avustralya’nın çöllerini gezebilir, Tjapukai Aboriginal Cultural Park’a giderek aborjin kültürünü tam yerinde inceleyebilirsiniz. Ayrıca temmuz-Ekim ayları arasında denize açılıp balinaları izleme turlarına da katabilirsiniz.
8
Grand Canyon (Büyük Kanyon)
8
Burası için fazla bir şey söylemeye gerek yok. Sadece şunu bilmeniz yeterli. Grand Canyon 466 kilometre uzunluğunda, 2.4 kilometre genişliğindedir. Derinlik açısından da 1600 metreye ulaşmaktadır. Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunan bilinen en eski park olarak geçmektedir. Grand Canyon’da; West Rim, Hopi, Maricopa ve Pima noktaları, canyonun en iyi görüldüğü yerlerdir. Bunun yanısıra Colorado Nehri’nin seviyesine inip trecking yapmak da macera tutlunları için büyük bir zevktir. Nehir’de de tabiî ki mutlaka rafting yapmalısınız.
7
Alaska
7
Alaska’yı keşfetmenin en iyi yollarından biri küçük bir boatla gezintiye çıkmaktır. Lütfen o büyük Cruise gemilerini tercih etmeyin yoksa bir çok ayrıntıyı bu şekilde görmezden gelmek zorunda kalırsınız. Bu küçük boatlarla, cruise’un gidebileceği heryere gidebilirsiniz. Ayrıca Alaska’nın çok vahşi diyebileceğimiz nehirleri de vardır. Alaska’nın nehirlerinde rafting yapmaya ne dersiniz?
6
Güney Afrika
6
Eğer vahşi doğa’da safari yapmak gibi bir niyetiniz varsa bunun için Afrika’dan daha doğru bir yer bulamazsınız. Güney Afrika, heyecan verici bir yerdir. Cape Town; canlı gece hayatıyla, dünyanın en beğenilen yerlerinden biri haline gelmiştir. Bölgenin doğal güzelikleri de cezp edicidir. Dünyanın en iyi vahşi yaşam alanlarından biri olan Ruger Milli Parkı Güney Afrika’da bulunmaktadır. 18,989 km2’lik alan genişliğinde olan park dünyadaki en büyük milli parklardan biri olma özelliğini sahiptir. Safari düşkünleri için çok iyi bir mekan olan Kruger parkında leopar, zürefa, fil, aslan, bizon ve gergedan gibi büyük beş lakabıyla bilinen hayvanlar yaşamaktadır. Sadece hayvanat bahçelerinin içindeki kafeslerde gördüğümüz hayvanları doğal yaşama alanların da görmek çok daha heyecan verici değil midir?
5
Peru
5
Dünya’da hiking( doğa yürüyüşü) yapabileceğiniz en iyi noktalardan biri. Buraya gelip Machu Picchu’yu görmeden gitmek olmaz. Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. Burayı daha önce hiç duymadıysanız, buranın dünya’nın 7 harikasından biri olduğunu söylememizde fayda var demektir. Macera daha yeni başlıyor. Peru’nun Amazon Basin, Andean adaları, Atacama çölü ve Titicaca gölü gibi daha size sunabileceği birçok aktivite olduğunu atlamayın.
4
Galapagos Adaları
4
Pasifik okyanusunda bulunan bu adalar topluluğu daha çok Colon takımadaları olarak bilinir. Ayrıca adanın bir kısmının (Isabela’nın kuzey uzantısı) deniz atına benzemesi de turistlerin ilgi kaynaklarından biri olmuştur. Kara kaplumbağalarının adada bulunması birçok turiste ilgi odağı olmuştur. Bilim adamları için bu adalar çok önemlidir. Peki neden? Çünkü bu adalarda Dünya’nın başka hiçbir yerinde bulunmayan bitki ve hayvan türleri bulunuyor. Hatta Darwin evrim teorisini oluşturuken incelemelerini bu adalarda yapmıştır.
3
Madagaskar
3
Hint okyanusunda bulunan dünya’nın 4. büyük adası. Upuzun kumsalları, dağları, yağmur ormanları ve vahşi yaşam alanıyla Dünya’da başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir cennet köşesi. Burada yapabileceğiniz başlıca aktivitelerden söz edelim önce. Madagaskar’a kadar gidip sakın trekking, hiking, mağaralarda gezinti ve kamp yapmadan geri dönmeyin. Ayrıca uzun kumsallarında su sporları da yapabilir ve köpekbalıklarıyla dalış turlarına da katılabilirsiniz. Yani Madagaskar’da her anınızın macerasız geçmeyeceğinden emin olabilirsiniz.
2
Brezilya
2
Ormanları, kumsalları, vahşi hayatı ve Amazon nehiriyle ünlü olan bu ülkenin içindeki yağmur ormanlarında kendinizi kaybedebilirsiniz. Orman turu mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden sadece bir tanesi. Su sporları içinde aklınıza ne gelirse burada yapabilirsiniz. Batı Brezilya’nın sulak alanlarından biri olan Panatanal’da Brezilya’nın vahşi yaşamını görebilirsiniz. Amazon bölgesinde bulunan anakondalar, iguanalar, jaguarlar ve birçok çeşit kuşu buarada görebilirsiniz.
1
Everest Dağı
1
Eğer macera konusunda zirveye çıkma niyetindeyseniz rotanızı Everest dağına çevirmeniz gerekiyor. Everest dağı dünya’daki en tehlikeli, en büyüleyici ve en cüretkar macere noktası olarak listemizde 1.sırada yerini alıyor. Everest dağına tırmanan ilk Türk dağcı 1995 yılında Nasuh Mahruki olmuştu.