Koh Phangan Adasında Yapmanız Gereken 10 Şey

Öncelikle Koh Phangan adası nerededir ve nezaman gidilir? Koh Phangan adası Tayland’ta bulunuyor. Kasım ve Aralık aylarında muson yağmurlarının etkisinde olan bu adaya herzaman gidebilirsiniz; zaten havalar  herzaman sıcak sadece belki biraz bulutlu bir havaya denk gelebilirsiniz ki bunaltıcı sıcaklar nedeniyle buna şükreder halde bulabilirsiniz kendinizi. Halen doğallığını kaybetmemiş bu adaya  gitmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ama durun aradığınız lüks restorantlar’da yemek yemek , 5 yıldızlı otellerde kalmaksa yani aradığınız lüks ise hayır burası size uygun bir değil. Yemyeşil bir doğa, tropikal bir iklim, masmavi bir deniz, sımsıcak insanlar, doğallığını kaybetmemiş halen bakir kalmış bir ada… İşte burada bulacaklarınız bunlardan sadece birkaçı.

10- Haad Salad Beache gidin.

10Biraz huzur… diyorsanız ya da sadece biraz molaysa aradığınız haad salad beach’e uğrayıp orada denize girip öğlen yemeğinizi ,ki bu çoğunlukla thai yemeklerinden oluşan bir deniz mahsülleri menüsü olacaktır, burada yiyin. İki ağaca bağlanmış olan salıncakta sallanıp bu güzel adanın size sunacağı huzuru içinize iyice çekin.

9- Bucket alın

9Bucket nedir diyenlere açıklamamızı yapalım önce. Bucket Koh Phangan adasında oldukça popüler bir konsept. Kovadan pipetlerle içki içmek. Küçük kovalarla yani hani çocukken kum doldurmak için kullandığımız kovalarla. Bu kovaların içine istediğiniz içki karışımını koydurabiliyorsunuz. Bu olayı daha da ilginç yapan Bucketçıların Had Rin plajında sıra sıra dizilmiş olmaları. Herbiri sizin onlardan alışveriş yapmanız için kıyasıya bir yarış içinde.

8-Thong Nai Pan’de denize girin

8Burası adanın en uzak noktası. Motor kiralayarak 30 dakikada Had Rin’den buraya ulaşabilirsiniz. Ya da bir taksi tutun , hatta siz en iyisi deniz taksisiyle gidin. Bu bölge denizin en çok derinleşen bölgesi. İnanılamayacak bir manzara, kokteyller ve tabiki huzur ise yine aradığınız burası da tam size göre. Ama burasının da sadece huzurdan ibaret olduğunu sanmayın . Had Rin ‘in çılgın gecelerine kıyasla biraz sönük kalsa da daha sakin eğlenceler arayanlar için burası tam aradıkları yer olacaktır.

7-Tropikal meyve shake ve sularından için

7Tropikal meyveleri bizim görmeye alıştığımız meyvelerden oldukça farklı. Çevrede küçük seyyar satıcıların tezgahlarında bu değişik meyveleri görebilmeniz oldukça olağan. Ayrıca plajlarda, arka sokaklardaki cafe ve restaurantlarda bu meyvelerin sularını da rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Guava suyunu mutlaka deneyin!6-Motorsiklet Kiralayın

6Motor kullanmayı biliyorsanız mutlaka motor kiralayarak bu adayı dolaşın. Çok büyük bir ada değil o yüzden bu sayede adadaki farklı plajları da görmüş olacaksınız. Yanlız trafik Türkiye’ye göre tersten akıyor. O yüzden aslında bizler için biraz da tehlikeli. Sürekli soldan gitmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın yeter. Burada yine size fiyatlar konusunda bilgi vermek istiyoruz. Motorun gücüne ve büyüklüğüne göre fiyatlar değişmekle beraber günde 10-15 TL’ye motor kiralayabilmeniz mümkün.

5-Amsterdam Bar’da günün batışını izleyin

5Mutlaka gidin. Koh Phangan adasını en tepeden izleyebileceğiniz bu bar’da margarithanızı yudumlarken güneşin batışını izleyin. Gerçekten görülmesi gereken bir nokta… Ancak önemli bir nokta daha var ! Tayland’da hava erken kararıyor o yuzden siz 6 gibi mutlaka Amsterdam Bardaki minderinize yerleşmiş olun!

4-Mellow Mountain’da Shake için

4Had Rin Plajı’nda bulunan bu bar her daim açık ve Full moon partilerinin düzenlendiği Had Rin Plajını tepeden izleyebilme imkanı veriyor. Adından da anlaşılabileceği gibi burası rahatlayıp minderlere uzanıp, içkinizi yudumlayabileceğiniz bir yer. Bir de özel shakeleri var. Giderseniz mutlaka uğrayın ve shakeler hakkında bilgi isteyin.

3-Masaj masaj masaj

3Tayland’a kadar gidip te masaj yaptırmayanı döverler. Koh Phangan’da böyle bir yer. Her 2 dükkandan biri mutlaka masaj salonu ve anladığımız kadarı ile adanın bayanları geçimlerini bu şekilde sağlıyor. Hangisini seçerseniz seçin hepsi mükemmel… hatta siz günde 2 kez masaj yaptırın. Thai , yağlı, ayak,el,yüz masajı hepsini deneyin.Fiyatlar mı ?? 1-1.30 saat için sizden sadece 10 TL istiyorlar. Şaka gibi değil mi :)2- Half Moon  partisine katılın

Full moon ‘un bir alternatifi. Ada , full moon partileriyle ünlendikten sonra ada da buna benzer bir çok parti düzenlenmeye başlanmış. Half moon da full moon partisinden sonraki en iyi parti. Bu parti full moon ‘un aksine ormanın içinde düzenleniyor. Çok farklı bir tecrübe yaşamak ve gerçekten eğlenmek isteyenler için mutlaka katılınması gereken bir parti.

1-Full Moon partisine katılın

İşte Koh Phangan’ın adını duyuran o çok ünlü parti. Bundan yıllar önce birkaç hippi gezgin Kohphangan adasında dolunay zamanı parti düzenlemeye başlamışlar. Bakmışlar ki ortam çok iyi, ay muhteşem görünüyor. Daha sonra Koh phangan adası dolunay zamanı ayın dünyaya en yakın noktası olarak belirlenmiş ve bundan sonra her geçen yıl partiye katılanların sayısı sürekli olarak artmış. Had Rin plajında her ay düzenlenen  dolunay partilerine 20.000 ile 50.000 kişi katılıyor. Bu çok çılgın geçen partilerde bir geceliğine  de olsa siz de çıldırın …

Bonus: Plajda Kumların üstünde yemek yiyin

beach

İster romantik olsun , ister olmasın ama Plajda çıplak ayak , mum ışığında yemek yiyin. Had Rin’deyseniz etrafınızdaki ateş şovlarını da yemeğinizi yerken izleyebilirsiniz.