İnsanlık Tarihinin 10 Kırılma Noktası

İnsanoğlu tarihin başından itibaren hız kesmeden gelişmeye devam etmektedir. Yapay dokulardan nanoteknolojiye, lazer ameliyatlardan uzay araçlarına, sanattan felsefi akımlara kadar insan beyni üretmeye ve geliştirmeye devam etmektedir. Bu listede insanlık tarihini derinden etkileyen 10 dönüm noktasını göreceğiz…

10
Mantık Yürütme – Milyonlarca Yıl Önce
İnsanın en büyük özelliklerinden biri de olaylar karşısında mantık yürütüp bilgi toplayabilmesidir. Mesela bir meyve yenilip hastalanınca, onun zehirli olduğu mantığı ortaya çıkabiliyor ve bu bilgi saklanabiliyor. Eğer öyle olmasaydı o meyve her yenildiğinde bir kişi hastalanıp ölebilirdi.
9
Taş Aletler – 2.6 Milyon Yıl Önce
Özellikle maymunlar olmak üzere bazı hayvanların da alet kullanabilme özelliği vardır fakat insanlar daha komplike aletler yapabilmektedir. Eskiden yapraklardan ve dallardan aletler yapan insanlar, taşı yontmayı öğrendikten sonra daha sağlam aletler yapmaya başladı. Özellikle mızrak ucu ve baltalar gibi av aletleri insanların yaşamını oldukça kolaylaştırdı.
8
Ateş – 1 Milyon Yıl Önce
En yakın akrabalarımız olan maymunların ateş etrafında dans ettikleri ve yanan dalları kullandıklarına dair kanıtlar olsa da, insanoğlu ateş yakmayı başaran tek canlıdır. Ateş hem sıcaklık hem de konfor sağlamaktadır. Bunun yanı sıra artık insanlar yemeklerini pişirerek daha lezzetli ve daha sağlıklı bir şekilde yemeye başlamışlardır.
7
Uygarlık – 10.000 Yıl Önce
İnsanlar kendi başlarına yaşamaktansa kabileler halinde yaşamanın daha kolay olduğunu fark etmişlerdir. Herkes birbiriyle yardımlaşıyordu ve kabile içinde iş bölümü yapılıyordu. Ayrıca doğada yiyecek aramıyorlardı ve kendi sebzelerini ve meyvelerini yetiştiriyorlardı. Böylelikle uygarlıkların ilk adımı atılmış oldu.
6
Tekerlek – 6.000 Yıl Önce
Yaklaşık 6000 yıl kadar önce tekerlek dünyanın birçok yerinde kullanılmaya başlandı. Artık ulaşım daha kolay hale gelmişti fakat tekerleğin gidebileceği düzgün yollar yoktu ve bu sorun halledilmeye başlandı. Vagonlar ve arabalar yapıldı. Ayrıca değirmenin temelleri atılmış oldu ve tarımda da gelişme kaydedildi.
5
Matematik – 20.000 Yıl Önce
Matematik tarih boyunca yavaş gelişim gösterdi fakat teknolojinin gelişiminde çok önemli bir yer aldı. Tarımda ve hayvancılıkta insanlar sahip oldukları ürünün sayısını bilmiyorlardı. Sattıkları ve aldıkları arasındaki farkı bilmiyorlardı. Daha komplike ve verimli bir ticaret anlayışı geldi ve ekonominin temelleri atıldı. Astronomi ve mühendislik dalları gelişti.
4
Metal İşleme – 10.000 Yıl Önce
İnsanın ilk işlediği metal altındı çünkü yumuşak bir metaldi. Ateşin metali eritebildiği keşfedilince bakır ve kalay işlenmeye başlandı fakat yeterince sağlam aletler yapılamıyordu. Daha sonra ikisinin alaşımında tunç keşfedildi. Tunç daha sağlamdı. Demiri işlemek baya bir vakit aldı çünkü erime noktası yüksek bir metaldi. Fakat hepsinden daha dayanıklıydı. Sonunda bugün yaygın olarak kullanılan çelik işlenmeye başlandı. İşlenmesi kolay, çok sağlam ve paslanmaya karşı dayanıklıydı.
3
Kağıt – M.Ö. 100
Kağıdın bulunmasıyla beraber, okuma-yazma oranı ciddi bir ivmeyle yükselmeye başladı. Eskiden insanlar toprağa yazı yazarlardı ve bu da kalıcı olmazdı. Kağıtla beraber hem daha kalıcı yazılar oluştu, hem de bilginin paylaşılması çok kolaylaştı.
2
Matbaa – 1440
Kağıttan sonra bilgi düzensiz bir şekilde de olsa yayılmaya başlamıştı. Matbaa ile beraber kitaplar oluşturuldu ve aynı bilginin daha düzenli ve daha çok kopyası yapılmaya başlandı. Eğitim hızla ilerledi ve artık çocuklar küçük yaşlarda kitaplardan bilgilere erişebiliyorlardı.
1
Aşı – 1724
Aşı insan vücuduna belli bir hastalığa karşı bağışıklık kazandırma işlemidir. İlk olarak 18. yüzyılda uygulanmaya başlanmışsa da, insanlar tam olarak ne olduğunu anlamamış ve yaygınlaşamamıştır. Popülaritesini, çiçek hastalığına karşı çözüm olarak kullanıldığında kazanmıştır. Eskiden yetişkinlerin %50′sini, çocukların ise %80′ini öldüren bir hastalıktı fakat şu an basit bir şekilde atlatılabilmektedir. Aşı şu an birçok hastalıkta kullanılır.