En Tuhaf 10 Britanya Geleneği

Çok köklü bir geçmişi olan Britanya’nın kültürü de oldukça zengindir. Her kültürde olduğu gibi, dünyanın birçok yerinde de kolonisi bulunan bu kültürde de bazı garip gelenekler bulunmaktadır.

10
Gurning
Gurning, eylül ayında düzenlenen Egremont Crab Fuarı’nda sıklıkla görebileceğiniz garip suratların sergilendiği bir yarışmadır. Katılanlar kafalarını bir hamuttan çıkarırlar ve yapabildikleri en tuhaf suratı yaparlar.
9
Cheese-Rolling
Gloucester’daki Cooper Tepesi’nde düzenlenen bu aktivitede tepeden aşağıya doğru herkes yuvarlanır. Sloganı da budur: “Bir peynir peşinden 180 metre aşağıya yuvarlanan insanlar”
8
Çiçekli Direk
Özellikle İngiltere, İsveç, Portekiz ve Almanya gibi Batı Avrupa ülkelerinde yaygın olan bu eğlence iki farklı şekilde düzenlenmektedir. Birincisinde çiçeklerle, şeritlerle, bayraklarla ve amblemlerle süslenmiş bir direğin etrafından insanlar dans eder. İkincisinde kurdelelerle bir direğe bağlı insanlar direğin etrafında dönerler.
7
İnci Krallar ve Kraliçeler
Kısaca inciler olarak anılan ve bir yardım kuruluşu olan bu insanlar, inci ve inci benzeri taşlarla süslenmiş kıyafetler giyerek sokaktaki insanlardan bağış toplarlar. İlk olarak 19. yüzyılda bir sokak çöpçüsü olan Henry Croft tarafından başlatılan bu girişim, 1911 yılında kurum halini almıştır.
6
Guy Fawkes Gecesi
Guy Fawkes Gecesi, İngiltere’de her 5 Kasım gecesi bahçelerde büyük ateşlerin oluşturulup üzerlerinde Guy Fawkes’un içine saman doldurulmuş temsili kuklalarının yakıldığı, maytap ve havai fişeklerin patlatıldığı, Guy Fawkes maskeli çocukların sokaklarda dolaşıp “Guy için bir kuruş lütfen?” diyerek para topladıkları gündür. Birleşik Krallık ve krallığa ait diğer eyaletlerde komplonun başarısızlığa uğratılmış olması Guy Fawkes Gecesi olarak şenliklerle kutlanır. Şenliklerde bu büyük vatan haininin cezalandırılmasını anmak için Guy Fawkes maskesi takılmış kuklalar yakılır. Bahçelerde, parklarda havai fişek partileri düzenlenir. Kendi havai fişek gösterilerini yapamayanlar ise parklarda yapılan gösterilere katılırlar. Bir hafta boyunca gökyüzü top sesleri ile uğuldar. En şatafatlı olanı ise tabii ki 5 Kasım gecesidir. Bu gecenin bir de özel yemek menüsü vardır: Fırında kabukları ile pişmiş patates, sosis ve fasulye.
5
Ascot Ladies Günü
Ascot hipodromu İngiltere’nin en önemli ve popüler hipodromlarından biridir. Haziran ayında Ascot Gold Cup düzenlenir ve yarışı izlemeye kraliyet ailesi de gelir. Bu günü özel yapan en önemli neden ise kadınların her zamankinden daha da fazla şık görünmeye çalışmalarıdır. Daha gösterişli saçlar, daha iddialı kıyafetler ve daha büyük şapkalar…
4
Bataklık Dalışı
Evet yanlış okumadınız. İngilizler 40 metrelik bir bataklıkta gözlük ve şnorkel takıp birbirleriyle yarışıyorlar. Her yıl düzenlenen yarıştan elde edilen gelir yardım kuruluşuna bağışlanıyor.
3
Saman Ayı
Her yıl Ocak’ın 7′sinde Huntingdonshire ve Cambridgeshire sınırındaki Fenland bölgesinde baharın gelişini kutlamak için ilginç bir aktivite yapılır. İnsanlar tepeden tırnağa samanlarla kaplanır ve ev ev dolaşmaya başlarlar. Kapıyı açan herkesin karşısında oynarlar ve insanlar da onlara para, ekmek veya bira verirler.
2
Solucan Etkileme
Bu yarışmanın amacı adından da anlaşıldığı üzere solucanları toprak altından çıkarmaktır. Yarışmanın 18 tane kuralı vardır. Mesela su kullanılamaz, ilaç kullanılamaz, yarışmacılar 9 m2′lik bir alanda yarışmalıdırar, solucanları çıkarmak için müzik kullanılabilir gibi..
1
Morris Dansı
Morris dansı eski bir İngiliz geleneğidir. Ritmik ayak hareketlerini elde tutulan çubuklar, kılıçlar ve mendiller desteklerler. Karşılıklı geçen insanlar saatlerce bu şekilde dans ederler.