En İyi 10 Alışveriş Merkezi

Avmler etrafımızı sardı. Özellikle İstanbul’da alışveriş merkezi patlaması yaşanıyor. Diğer şehirler İstanbul kadar olmasa da yine bir yükseliş içerisinde.  İnsanlar  boş zamanlarını alışveriş merkezlerinde geçirmeyi çok seviyorlar ne de olsa.  Buarada Avm lerin karşılaştığı tek problem sigara yasağı. Kapalı merkezler bu konuda sürekli çözümler üretmeye çalışsalarda zaten açık havada dizayn edilmiş merkezler onlardan çok daha şanslı gözüküyor.

10-Agora-İzmir

102 sene öncesine kadar İzmir Agora kesinlikle bu listeye adımını bile atamazdı. Ancak son 2 yılda yapılan gelişmelerle şimdi bu listede olmaya hak kazanıyor. Yeni bölümüyle Avmlerdeki açıkhava alışveriş modasına katılan Agora , yeni markaların ve yeni cafe-restaurantların bünyeye katılmasıyla İzmir’in en iyi alışveriş merkezlerinden biri olarak sayılabilir.

9-Armada-Ankara

92004 yılında Uluslararası Alışveriş Merkezi derneği tarafından yılın alışveriş merkezi seçilen Armada sana etkinlikleriyle dikkatleri çekiyor. Konser, resim, heykel ve fotoğraf sergileri, dans gösterileri, şiir dinletileri gibi etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

 

 

8-Cepa-Ankara

8Son yıllarda Ankara’da açılan ve Ankaralılar tarafından sevilen bir diğer alışveriş merkezi. Özellikle geniş koridorları, gün ışığı alan galerileri, led aydınlatmalı renkli cam giydirme cephesi, iki katlı kafelerin yer aldığı kafeler sokağıyla başkentlilerin gözüne girdi.

 

 

7-Metrocity-İstanbul

72003′de açılan Metrocity gün ışığı alması avantajından dolayı  ferah bir alışveriş merkezi. Alışveriş Merkezi’nin dünyada örneği  çok az görülebilen direkt metro bağlantısı ile (3. Zemin Kat) ziyaretçilerinin alışveriş öncesi ve sonrası rahatı da düşünülmüş ve ulaşım en kolay hale getirilmiştir.

 

  

 

 

6-Forum Mersin-Mersin

6Forum Mersin’de yine açık bir alışveriş merkezi olarak Mersinlilere hizmet veriyor.Burası sokak ve meydanlardan oluşan bir kasabayı anımsatıyor. Açık alışverşin yanında  klasik kapalı alışveriş merkezi bölümü de bulunuyor.

 

 

5-Capitol-İstanbul

514 yıllık Alışveriş Merkezi Capitol tam 14 yıllık ama sürekli olarak kendini geliştiriyor. Avrup’nın da en yi alışveriş merkezleri arasında gösteriliyor. Özellikle sineması oldukça ilginç. Uzayüssünü andıran sinemasında ayrıca engelliler için özel asansör ve otopark hizmetleri sunuluyor. Yemek katı da oldukça keyifli. Gün boyunca müzik eşliğinde yemeğinizi burada yiyebiliyorsunuz.

4-Forum Bornova-İzmir

4İzmir’in en iyi alışveriş merkezi. Yine Kanyon mantığında düzenlenmiş. Açıkhava ‘da alışveriş… Tabi Kanyona bakarsak Forum Bornova çok daha avantajlı bir durumda. İzmir’de çetin geçen bir kış yok. Bu nedenle özellikle bahar ve yaz aylarında Forum Bornovaya yoğun bir ilgi olsa da hemen hemen her mevsim İzmirliler açıkhava’da alışverişin keyfini çıkartabiliyorlar.

3-Akmerkez-İstanbul

3Etiler’in gözbebeği Akmerkez yeni açılan diğer alışveriş merkezleriyle kıyasıya bir yarış içerisinde… Geçtiğimiz aylarda tadilat olan Akmerkez kendini yeniledi. Yeni açılan ve aynı gelir grubuna hitap eden yeni avmler olsa da Akmerkezin yeri yine de ayrı ve uzunca bir süre de öyle kalacak gibi görünüyor.

2-Kanyon-İstanbul

2

Çok güzel bir alışveriş merkezi… Bahar ve yaz ayları için başka bir yere gidilmemeli hatta. Açık havada alışverişin keyfide bir başka… Sigara içme sıkıntınız yok, sinemanız var ki gerçekten Türkiye’deki en iyi sinemalardan bir tanesi… Daha ne olsun ! Tek problem kış aylarında yaşanıyor. İstanbul’da çetin geçen bir İstanbul akşamında açıkhavada alışveriş yapmak istemiyorsunuz. Buna henüz bir çözüm getiremediler maalesef.

1-İstinye Park-İstanbul

1270 bin metrekarede 291 mağazalı AVM’de meydan, nostaljik pazar, alışveriş caddesi ve bulvar gibi birçok bölüm var. Geleneksel ürünlerin satıldığı pazar yeri, sıcak bir ortama sahip. Açık alandaki Park bölümünde ve kapalı bölümde dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markalarının satıldığı onlarca mağaza yer alıyor. Alışveriş merkezinde onlarca cafe ve restaurant var. Lüks tüketimi özellikle sevenlere yönelik olarak düzenlenmiş teras katı İstanbullu zenginler tarafından oldukça ilgi görüyor.