Elini bir kanvas gibi işleyen sanatçının vermek istediği güçlü bir mesaj var

Eliza Bennett sanat, moda tasarımı ve tekstil gibi farklı ancak birbirinden çok da uzak olmayan disiplinlerde eğitim almış, Londralı bir sanatçı. Kendisi şu ara bir çalışması sebebiyle sanat gündeminde: “A Woman’s Work is Never Done” (Kadının İşi Hiç Bitmez). Çalışmada kendi elini kanvas gibi kullanan sanatçı farklı renklerde ipleri bu kanvasa yani avucunun ortasına işliyor.

Okul yıllarında ev ekonomisi dersinde de sıranın altında gizlice eline aynı benzer uygulamaları yaptığını dile getiren sanatçı yıllar sonra bu uygulamayı bir proje haline getirmeye karar vermiş. İster bir kadın yapsın, ister bir erkek; temizlik, yemek yapma, bakım hizmeti sunma gibi işlerin toplumda “kadın işi” olarak adlandırılmasıyla sanatçının derdi. Bu işlerin “kolay”, “sıradan” olarak tanımlanmasından ve halen toplumun geneli tarafından adlandırılış şeklinden rahatsızlığını bu çalışmasıyla ortaya koyan sanatçı, “Bazı insanlar bunu bir feminist protesto olarak görüyor. Ancak bence bu insani değerlerle alakalı. Cinsiyetiniz önemli değil.” diyor kişisel sayfasında.

Eliza Bennett a womans work is never done kadinin isi hic biter mi elini diken sanatci 9Eliza Bennett a womans work is never done kadinin isi hic biter mi elini diken sanatci 1Eliza Bennett a womans work is never done kadinin isi hic biter mi elini diken sanatci 2Eliza Bennett a womans work is never done kadinin isi hic biter mi elini diken sanatci 3Eliza Bennett a womans work is never done kadinin isi hic biter mi elini diken sanatci 4Eliza Bennett a womans work is never done kadinin isi hic biter mi elini diken sanatci 5Eliza Bennett a womans work is never done kadinin isi hic biter mi elini diken sanatci 6Eliza Bennett a womans work is never done kadinin isi hic biter mi elini diken sanatci 7Eliza Bennett a womans work is never done kadinin isi hic biter mi elini diken sanatci 8

<