Dünyayı Sarsan 10 Askeri Hava Saldırısı

“Hava saldırıları ya savaşı bitirir, ya da sivil insanları bitirir”. Winston Churchill’in 1944 yılında söylediği bu cümle, hava kuvvetlerinin bir ülke için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.İlk uçağın yapımından itibaren ordular gerek saldırı, gerekse casusluk için hava güçlerinden faydalandılar. 1.Dünya Savaşı’ndaki hava savaşları ve 2.Dünya Savaşı’ndaki atom bombaları uçaklar ile neler yapılabileceğini ortaya koydu. Bu listede uçak korsanlarının yaptığı saldırılar değil, sadece askeri hava saldırıları yer alıyor. İşte tarihin en önemli askeri hava saldırıları…

10
Guernica Bombardımanı
26 Nisan 1937 tarihinde İspanya İç Savaşı sırasında Bask şehri Guernica’ya yapılan, geniş çaplı yıkıma ve pek çok sivilin ölümüne sebep olan hava saldırısıdır. Alman Luftwaffe kuvvetlerine bağlı Kondor Lejyonu ve faşist İtalyan yönetimine ait Lejyoner Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların gerçekleştirdiği saldırının askeri adı Operation Rügen’dir. Kondor Lejyonu tamamıyla Milliyetçi güçlerin emrindeydi ve saldırı emri Kondor Lejyonu komutanı olan Wolfram von Richthofen’a İspanyol komuta merkezinden gönderildi. Saldırının amacı, milliyetçi güçlerin bölgedeki yayılımını artırmaya yönelik daha büyük bir planın parçasıydı ve bölgede yer alan faşist güçlerin bu saldırı ile desteklenmesi amaçlanıyordu.Guernica’nın stratejik önemini saldırıdan önce daha Bilbao’dayken fark eden Richthofen, cumhuriyetçilerin geri çekilme yollarını kısıtlamak için Renteria banliyösündeki yolların ve köprünün bombalanmasını emretti. Guernica saldırısında köprünün tahrip edilmesi birinci amaçtı. Çünkü bu saldırı, milliyetçi güçlerin Marquina civarındaki cumhuriyetçilere karşı başlattığı harekatı desteklemek için yapılmıştı. İkinci amaç ise cumhuriyetçilerin araç ve mühimmat trafiğini kesmek ve etrafta enkaz yığınları yaratarak köprünün tamir edilmesini engellemekti. Bu amaçları yerine getirmek üzere iki Heinkel He 111, bir Dornier Do 17, on sekiz Junkers Ju 52 ve üç İtalyan Savoia-Marchetti SM.79 uçağı görevlendirildi. Uçaklar 250 kg’lik orta yüksek patlayıcılar, 50 kg’lik hafif patlayıcılar ve 1 kg’lik yangın bombaları ile donatıldı. Yirmi dört bombardıman uçağının toplam cephane yükü 22 tondu. Ayrıca ertesi gün için Messerschmitt Bf 109 uçaklarının kullanılacağı bir takip bombardımanı da planlandı. Birinci hava akını Guernica’ya yaklaşık 16:30′da vardı.Güneyden yaklaşan bir Dornier Do 17, yaklaşık yirmi adet 50 kg’lık bomba bıraktı. 15:30′da Soria’dan havalanan üç İtalyan SM.79 uçağı, 36 hafif patlayıcı bomba bıraktı. Ardından ilk saldırının son üç akını yapıldı ve akınlar yaklaşık 18:00′de sona erdi. Üçüncü akın, bir Heinkel He 111 ile ona eşlik eden Corrado Ricci yönetimindeki beş Aviazione Legionaria savaş uçağı tarafından gerçekleştirildi. Dördüncü ve beşinci akınlar çift motorlu Alman uçakları tarafından yapıldı. 18:30 ile 18:45 arasında, aynı hizada uçarak 150 metrelik bir bombalama cephesi oluşturan Ju 52 uçağıdan oluşan üç uçak grubu şehre saldırdı. Yaklaşık on beş dakika süren bu akın sırasında Bf 109B’ler ve Heinkel He 51, şehrin çıkış yollarını vurmaya devam etti ve bu yüzden sivil can kayıpları arttı. Bu akınlar Guernica’nın büyük bölümünü yok etti. Şehirdeki binaların dörtte üçünün tamamen yılıdığı bildirildi. Richthofen’in kayıtlarına göre, asıl hedef olan köprüye hiçbir isabet olmamıştı ve bu yüzden saldırı başarısız olarak değerlendirildi. Yine de saldırının yarattığı kaos ve yıkıntı, cumhuriyetçi güçlerin bölgedeki hareket imkânını kısıtladı.
9
Polonya Seferi
İşgal harekatı Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı’nın (Molotov-Ribbentrop Paktı) imzalanmasından bir hafta sonra, 1 Eylül 1939′da başlamış ve 6 Ekim 1939′da Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle son bulmuştur. 2400 adet tank ile güçlendirilmiş 6 Adet panzer tümenini de barındıran kara kuvvetlerinin de desteği ile birleşen hava kuvvetleri ünlü blitzkrieg stratejisini uygulayarak müthiş bir başarı elde etmiştir. Luftwaffe (Alman Hava Kuvvetleri) bu savaşta en büyük rolü oynamıştır. 1180 savaşçı, 290 Ju 87 Stuka, 1100 adet değişik bombardıman, 550 transfer ve 350 keşif uçağı ile 1939 yılının en eğitimli ve en güçlü hava kuvvetleri olmuştur. Savaşın ilk taarruzu 1 Eylül 1939 saat 04:40′ta Luftwaffe’nin Wielun kentini bombalaması oldu. Bombardıman şehrin %75′ini yok ederken çoğu sivil 1200 kadar ölüme yol açtı. Luftwaffe hava üstünlüğüne erkenden ele geçirdi. İletişim hatlarını bombalayan Luftwaffe, Polonya hava alanları ve erken uyarı üslerinin kolayca ele geçirilmesini sağladı. İkmal problemleri artmaya başlayınca Polonya hava kuvvetlerinden 98 uçak tarafsız Romanya’ya geçti. Polonya hava gücü başta 400 uçakken 14 Eylül’de 54′e düşmüştü. Savaşın ilk saatlerinden beri bombardıman altında olan Varşova, 9 Eylül’de karadan da saldırıya maruz kaldı. 13 Eylül’de kuşatma altına alınan Varşova, 24 Eylül’de Luftwaffe’nin 1.150 uçağı tarafından bombalandı. Polonya seferi sırasındaki en büyük muharebe olan Bzura Muharebesi, 9-19 Eylül tarihleri arasında Varşova’nın batısındaki Bzura Nehri yakınlarında gerçekleşti. Danzig Koridoru’ndan çekilmekte olan Polonya orduları Poznan ve Pomorze, Luftwaffe’nin Bzura Nehrindeki köprüleri imha etmesiyle kapana kısıldı ve açık alanda korunmasız kalan birliklerin üzerine dalga dalga gelen Stukalar 50 kilogramlık hafif bombalarıyla büyük zayiatlar verdiler. Cephanesiz kalan Polonya hava savunma birlikleri ormanlara doğru çekildiler ancak bu sefer de Heinkel He 111′lerin 100 kilogramlık yangın bombalarına maruz kaldılar. Luftwaffe orduya sadece arta kalanları temizleme işini bırakmıştı. Sadece Stukalar bu muharebe sırasında 388 ton bomba bıraktı.
8
Britanya Savaşı
Britanya Savaşı, Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe’nin Kraliyet Hava Kuvvetleri RAF’a karşı hava üstünlüğünü elde etmek amacıyla başlattığı hava savaşları dizisidir. Hitler, RAF etkisiz hale getirilmeden Britanya’ya bir saldırı yapmanın olanaksız olduğunu biliyordu. Britanya Savaşı’nın amacı ingiliz uçak üretim tesislerini yok etmek, politik önemi olan alanlara saldırmak ve İngiliz halkını korkutarak teslimiyet aramaktı. 1940 yılının Haziran ayına kadar Polonya, Belçika, Hollanda ve Fransa Almanların blitzkrieg taktiğine yenik düşmüştü ve Hitler Britanya’ya da sahip olmak istiyordu. Almanlar 1300 adet Ju 87 Stuka, Ju 88 Stuka, Heinkel 111, Dornier 17, Dornier 215 bombardıman uçağı ve 1200 adet Messerschmitt bf 109E, Messerschmitt bf 110C savaşçı uçağıyla saldırırken; İngilizler’de ise toplam 660 adet Supermarine Spitfire mk1 ve Hawker Hurricane mk1 savaşçı uçağı vardı. Fakat Alman uçakları İngiliz radarları tarafından tespit edildi ve saldırıya karşı hazırlıklar yapıldı. Bombardıman uçakları limanları, hava alanlarını ve uçak yapım fabrikalarını bombaladı. İlk saldırılar sonucunda birçok genç İngiliz pilotu hayatını kaybetse de, Luftwaffe daha çok kayıp verdi ve 600 adet Alman uçağına İngilizler tarafından el konuldu. Hemen karşı saldırıya geçen İngilizler Berlin’e hava saldırısı düzenledi. Buna çok sinirlenen Hitler, tüm hava gücünü Britanya’ya yöneltti ve Londra’ya saldırdı. İngiltere bu saldırıyı da geri püskürtmeyi başardı. Luftwaffe çok fazla uçak kaybediyordu ve uçak fabrikaları saldırı için yeni uçaklar yapmaya yetişemiyordu. Sonuç olarak Hitler 31 Ekim 1940 tarihinde Luftwaffe geri çekilme emri verdi ve Britanya Savaşı bitmiş oldu.
7
Chastise Operasyonu
Yarbay Guy Gibson komutasındaki 617. filo 16 Mayıs 1943 tarihinde, Alman savaş endüstrisi için çok önemli olan Möhne, Eder, Schwelme ve Sorpe barajlarına saldırmaya başladı. Barajlar uçaksavarlarla korunuyordu ve RAF (Kraliyet Hava Kuvvetleri) bombardıman uçaklarının fazla yaklaşmadan saldırmaları gerekiyordu. İngilizler bu saldırıda Avro Lancaster bombardıman uçakları ve özel olarak tasarlanmış Upkeep bombalarını kullandılar. İngiliz uçak mühendisi Barnes Wallis tarafından tasarlanan bu bombalar, suyun üzerinde taş gibi sekiyordu ve hedefe ulaşınca yani baraja gelince suya batıyor, dipte patlayarak şok dalgaları oluşturuyordu. Kendi ekseni etrafında dakikada 500 devirle dönen bu bombaların, 18 metre yükseklikten ve 388 metre uzaklıktan bırakılması gerekiyordu. Ayrıca uçağın hızı da 345 km/s olması gerekiyordu. 19 uçak ve 133 mürettebatla saldıran RAF, 8 uçak ve 56 mürettebat kaybetti. Schwelmw ve Sorpe barajlarına yapılan saldırılar başarısız olsa da Möhne Ve Eder barajları ciddi anlamda zarar uğratıldı. Elektrik santralleri ve tren yolları bombalandı. Fakat Hitler bölgeye 20.000 kişilik bir ekip göndererek onarım çalışmalarına başladı. Yine de Chastise Operasyonu tarihin en önemli hava saldırılarından biri oldu ve Yarbay Guy Gibson madalyayla onurlandırıldı fakat 19 Eylül 1944 tarihinde başka bir hava muharebesinde şehit düştü.
6
Pearl Harbor
Japon İmparatorluğu Deniz Kuvvetleri’nin 7 Aralık 1941 sabahı Hawaii adalarının Oahu adasında bulunan Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askeri üslerine karşı düzenlediği sürpriz saldırıdır. Operasyonun amacı, Büyük Okyanus’ta kuvvetle muhtemel olan bir Amerikan askeri müdahalesini önlemektir. İlk dalga 49 bombardıman, 51 pike bombardıman, 40 torpido, 43 Avcı uçağından (toplam 183 uçak) oluşuyordu ve Oahu’nun kuzeyinden başlıyordu. Komuta ise Yarbay Mitsuo Fuçida’daydı.İkinci dalga 54 bombardıman, 78 pike bombardıman ve 35 avcı uçağından (toplam 167 uçak) oluşuyordu ve neredeyse aynı bölgeden başlıyordu.Ayrıca hava saldırısı, limandan kaçmaya çalışacak gemileri vuracak denizaltılar tarafından desteklenmekteydi. Hava saldırısı için toplam 350 uçak ayarlanmıştı ve kalan 91 uçak, saldırı sırasında uçak gemilerinin korunması için ayrılmıştı. Saldırıyı gerçekleştiren uçaklar hedeflerine eş zamanlı olmak üzere farklı konumlardan ulaşmaktaydı. Saldırı sabahı henüz resmi hizmete girmemiş ve uzun zamadır denemede olan Ordu Opana Noktası radar istasyonu Japon uçaklarını tespit etti fakat uyarı, sadece kısmen aktif olan istihbarat merkezindeki deneyimsiz ve yeni bir subay tarafından karıştırıldı. Operatörlerin daha önce görmedikleri kadar büyük bir sinyal aldıklarını iletmelerine rağmen, gözlem subayı muallakta kalmış altı B-17′nin üsse geldiğini düşündü. Hava saldırısı adaya yaklaştığında birkaç Birleşik Devletler uçağı vurulmuştu ve en sonunda bir tanesi telsizle anlamsız bir uyarı gönderdi. Ateş başladığında, diğer uyarılar hala işlemdeydi veya onay bekliyordu. Japon uçakları iki kol halinde saldırdı ve 353 uçak Oahu’ya ulaştı. 7:19′de Yarbay Mitsuo Fuchida bütün uçaklara mors ile “Genel saldırı” anlamına gelen “To To To” emrini verdi ve 7:53′te “Biz sürpriz saldırı yapmaya başladık” anlamına gelen “Tora Tora Tora” şifresini bildirdi. 7:55′te Binbaşı Kakuiçi Takahaşi komutasındaki pike bombardıman uçağının Wheeler Hava üssüne 250 kg bombasını atmasıyla saldırı başladı. En geniş ve başlıca avcı uçağı üssü olan Hickam üssüne pike bombardıman uçakları saldırırken, korumasız torpido uçakları gemilere saldıran 183 uçaklık ilk kola liderlik ediyorlardı. 170 uçaklık ikinci kol Bellows üssü ve Ford Adasına (Pearl Harbor’un ortasındaki Donanma ve Donanma Hava gücü üssü) saldırmaktaydı. Kayda geçen tek direniş birkaç P-36 Hawk ile P-40 Warhawk’ın 25 sortisi ve donanmanın ucaksavar ateşiydi. Pearl Harbor saldırısı 12 Amerikan savaş gemisini ciddi şekilde hasara uğratmış veya batırmış, 188 savaş uçağını imha etmiş ve 2.403 Amerikan askeri ile 68 sivilin ölümüne neden olmuştur.
5
Atom Bombaları
2.Dünya Savaşı’nın son aşamasında 6 Ağustos 1945 Pazartesi saat 08:15′te Amerika Birleşik Devletleri Uranyum-235 tipi atom bombası “Little Boy” ile Hiroşima’ya saldırdı. Amerika Birleşik Devletleri önceden Japonların hayat ve hareket tarzlarını araştırarak onların en çok dışarıda oldukları saatini saptamış ve saldırı saatini sabah 08:15 olarak kararlaştırmıştı. Hiroşima’daki saldırısından sadece 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 saat 11:02′de Nagasaki’de Plütonyum-239 tipi atom bombası “Fat Man” ile ikinci saldırı gerçekleştirdi. 1945 yılının sonuna kadar Hiroşima’da atom bombası saldırısından dolayı yaklaşık 140.000 kişi hayatını kaybetti. Toplam nüfusu yaklaşık 240.000 kişi olan Nagasaki’de 74.000 kişi hayatını kaybetti ve binaların yüzde 36′sı tamamen yok edildi. 2007′te Nagasaki belediyesinin resmi listesine göre, o an öldürülen veya daha sonra atom bombasının etkisiyle ölenlerin toplam sayısı 143.124′a ulaşmıştı.
4
Kore Savaşı
Kore Savaşı jet uçaklarının ilk defa kullanıldığı savaş olması bakımından önem taşır. 2.Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Almanlar tarafından geliştirilen ve kullanılmaya başlanan jetler, 2.Dünya Savaşı’nda etkin bir rol oynamamıştı. 1950 yılının Haziran ayında Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye saldırmasıyla başlayan savaş; daha sonraları Amerika, Sovyetler ve Çin’in de katılmasıyla devam etti. Savaşın ilk dönemlerinde Amerikan Mustang jetleri ile Sovyetlerin Lavochkin La-7 jetlerinin çatışmaları görüldü. Daha sonraları Amerikan F-80 Shooting Star ve F-86 Sabre ile Sovyet Mig-15 uçaklarının da katılmasıyla hava muharebeleri iyice alevlendi. Amerika ve Sovyetlerin dışında Avusturalya’nın F-51 Mustang ve F-8 Gloster Meteor jetleri de savaşa katıldı fakat Sovyet Miglerine karşı fazla direnç gösteremedi. İngilizlerin Hawker Sea Fury jetleri de Amerikan jetlerinden yardım almadan başarılı hava saldırıları gerçekleştirdi. Savaş bittikten sonra Amerikan Hava Kuvvetleri USAF 103 uçağını kaybetmişti fakat 753 başarılı hava muharebesi gerçekleştirmişti.
3
Falkland Savaşı
2 Nisan 1982′de Arjantin’in, 1833 yılından beri İngiltere sömürgesinden olan Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etmesi ile başlayan savaştır. İngiltere, Güney Amerika’ya hemen bir görev kuvveti göndermiştir. İngiltere, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nden büyük diplomatik destek görmüş ve Arjantin’e ekonomik zorlama tedbirleri uygulanmıştır. İngiliz Harrier’ler önce Güney Georgia adasına ve daha sonra Goose Green’de bulunan Stanley hava üssüne bombardıman görevi icra etmişlerdir. HMS Hermes uçak gemisinden havalanan bir Sea Harrier grubu Goose Green’de bulunan Stanley Hava üssü ve birkaç piste BL755 bombası atmışlardır. Ancak sadece yerde bulunan bir tane Pucara uçağını vurabilmişler ve üsse fazla zarar verememişlerdir. Harekat boyunca da üssün pisti hep açık olmuştur. Diğer bütün Sea Harrier uçakları hep devriye görevlerinde uçmuşlardır. Ancak bu Stanley hava üssüne yapılan saldırıda iki tane HARRIER uçağı (XZ-458 ve XZ 491) Arjantinliler tarafından biri 35 mm. uçaksavar diğeri ise Roland sistemi kullanılarak düşürülmüştür. Falkland savaşındaki en önemli saldırı RAF 44.filoya bağlı Avro Vulcan savaş uçakları ile yapılan bombardıman görevidir. Uçaklar havada yakıt ikmali yapıp geliyorlar ve Stanley’e saldırıyorlardı. Arjantin’e ait Mirage IIIEA uçaklarının havada yakıt ikmal imkanları olmadığından dolayı, güneyden başkent hava sahası koruma sektörüne çekilmişti. Dolayısı ile Falkland hava sahası doğrudan İngilizlerin kontrolüne bırakılmıştır. Altı hafta süren savaşın ardından Arjantin teslim olmuş ve işgal ettiği toprakları terk etmiştir. Arjantin’de iktidardaki Leopoldo Galtieri rejimi savaşın ardından devrilmiştir. Savaşın sonucunda 258 İngiliz ve 649 Arjantinli ölmüş, adalar İngiltere kontrolünde kalmaya devam etmiştir. Fakat Arjantin adalar üzerindeki hak iddiasından vazgeçmemiştir.
2
El Dorado Operasyonu
1986 yılında artan terör saldırılarından sonra Amerika, olayların arkasında Libya’nın olduğunu söyleyerek El Dorado operasyonunu başlattı. Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya, Amerika ile işbirliği yapmak istemediler. Bu nedenle operasyonu, tek müttefiki olan İngiltere topraklarından başlatmaya karar verdi. Opersayon için alçak uçuş yapabilen hızlı F-111 jetleri kullanılacaktı. 24 adet F-111 jetinin El Dorado Kanyonu etrafından 10.300 km’lik bir mesafeyi aşmaları gerekiyordu. 13 saat sürecek olan bu yolculukta, havada 12 kere yakıt ikmali yapılacaktı. Bombardımanın yapılacağı 2 hedef vardı. Terörist kampının ve hava alanının bulunduğu Benghazi ile Azziziyah Kışlası ve Wheelus Hava Üssü’nün bulunduğu Tripoli’ye operasyon düzenlenecekti. 14 Nisan 1986 tarihinde İngiltere’den 24 F-111 jeti yola çıktı. 6 tanesi herhangi bir saldırı ihtimaline karşı yedek oldukları için geri döndüler. Amerikan Deniz Kuvvetleri Lİbya’nın, A-6E ve F-18 Hornet uçakları ile F-111 uçaklarına saldıracağını öğrendi. Fakat yine de planlanan operasyon gerçekleşti ve hedefler bombalandı. 5 uçağını kaybeden Amerika başarılı bir hava saldırısı gerçekleştirdi ve Libya terör saldırılarını durdurdu.
1
Körfez Savaşı
2 Ağustos 1990 tarihinde Irak’ın Kuveyt’i işgal etmesiyle başlayan savaş; Amerika, İtalya, Fransa ve Suudi Arabistan’ın karşı saldırıya geçmesiyle devam etti. Irak’ın başkenti Bağdat’a Lockhead F-117 hayalet uçakalrıyla saldırı gerçekleştirildi. O güne kadar bir ilk olan hayalet uçaklar, radarlar tarafından algılanmadı ve B-52 bombardıman uçağının da katılmasıyla Irak çok büyük yara aldı. Tarihin en büyük bombardıman uçaklarından olan B-52, Bağdat’a kadar 35 saat boyunca 22000 km yol katetti. “Çöl Fırtınası” adı verilen bir operasyonla Irak’ın bütün kara kuvvetleri, hava üsleri vuruldu. Dicle ve Fırat Nehri’ndeki köprüler bombalanarak Kuveyt’teki kuvvetlerin Irak ile bağlantıları kesildi. 3 Mart 1991 tarihinde Irak’ın teslim olmasıyla savaş sonuçlandı. Bu savaş sonucunda hava kuvvetlerinin saldırı, bombardıman, karaya destek ve casusluk gibi birçok özelliğiyle savaşa katkı sağladığı görüldü. Koalisyonda 392 ölü ve 776 yaralı, Irak’ta ise 35.000 ölü ve 75.000 yaralı vardı.