Dünya Üzerindeki En Tehlikeli 10 Yer

Genelde tatil planlarınızda yardımcı olmaya çalıştığımız sitemizde bu sefer de bir daha ki tatil planlarınızdan uzak tutmanız gereken 10 yeri inceleyeceğiz. Bazıları çok tartışmalı olabilir ama tabiki son karar her zaman size ait.

10-Rusya

10Bu suçla dolu eski Sovyet bölgesinde hükümet yetkilileri artık ceplerini ruble(rusya para birimi) yerine gangsterler ve sokak çeteleriyle dolduruyor. Rus mafyası ülkede hüküm sürüyor, polis sayısından fazla suçlu var ve 143 milyonluk ülkede her gün ortalama 84,  her 18 dakika da ise 1 cinayet işleniyor. Bu suç şebekelerinin merkezi ise Gürcistan’ın kuzeyinde olan Çeçenya Cumhuriyeti. Fuhuş, uyuşturucu ticareti ve bir sürü örgüt Çeçenlerin kontrolünde. Fidye bedelleri daha yüksek olduğu için genelde ülkedeki yabancılar kaçırılıyor. Cüzdan, fotoğraf makinesi, cep telefonu kapkaçlarını saymıyoruz bile. Şüphesiz dünyanın süper gücünden 3. dünya ülkesine dönüşümün bu kadar çabuk olacağı tahmin edilmemişti.

9-Brezilya

9Brezilya’ya seyahat eden biri için nerede saldırıya uğradığının bir önemi yoktur ama ne zaman saldırıya uğradığının önemi vardır. Ekonomik büyümenin yaşandığı ülkede,  inanılmaz servetin yanında inanılmaz bir sefalet de yaşanıyor. Ülkede suç oranları refah seviyesiyle eş oranda arttı. Sokak suçlarının arttığı Rio de Janeiro ve San Paolo’da çoğu kurban yaralanmasa da, kolyeniz için boynunuza kırık bir şişe dayanması hiç de hoş bir olay değil. Bu arada Brezilya’da yeni bir suç türü ortaya çıkmış. Bu olaylar kişinin kaçırılarak ATM’ye götürülmesi ve parasının zorla çekilmesi ile gerçekleştiriliyor. Eğer ATM’de para yoksa ailesi aranıp para onlardan isteniyor. Sokak’da bunlar olurken organize çeteler rüşvet vermeyen kamu kurumları ve  polislere karşı savaş açmış durumda. Bütün bunlardan kurtulmayı başardınız mı? O zaman sıra Brezilya’nın meşhur piranalarından kurtulmakta.

8-Güney Afrika

8Dünya’nın tecavüz başkenti olarak anılan bu yere listemizde  özel bir yer ayıracağız. Çünkü 2004 yılında düşüş trendi gösterip 100.000′den  113.7’ ye gerileyen tecavüz oranı, 2005 yılında tekrar artarak 100.000′de 118.3 e yükselmiş. Güney Afrika’nın başı çektiği bir başka durum ise çok yüksek olan cinayet oranı.  Çoğu suç,  fakir bölgelerde sınırlı olmasına rağmen bu durum güvenlikli sitelerin ve varlıklı turistlerin silahlı korumalar tarafından korunmasını durduramamış. Güney Afrika’da çiftçilik yapmak ise  dünyadaki en zor mesleklerden biri haline gelmiş. Çiftçilerin cinayete kurban gitme oranı 100.000′de 313, ki bu da ülke ortalamasının 8 katı oluyor. Bunlara ek olarak 10 milyon HIV taşıyıcısının olduğu Güney Afrika’da seks de çok tehlikeli.

7-Burundi

7Bu ufak, fakir ama yoğun nüfuslu ülkenin büyük problemleri var. Hutular ve Tutsiler arasında 1993 ve 2006 yılları arasında çıkan sivil savaş ülkeyi ikiye bölmüş. Bütün hükümleri uygulanmasa da iki taraf arasında ateşkes ilan edilmiş. Toplu cinayetler ve kargaşa ile yarışan çevresel sorunlar  Burundi halkı için büyük sorunlara sebep olmakta. Suikasta kurban giden Burundi liderlerinin haddi hesabı yokken, ülkenin kontrolü 50 yılda birçok kez el değiştirmiş. Ziyaretçiler için en büyük risk silahlandırılmış çocuklar ve sizi her yerde bulabilecek çeteler. Eğer Burundi’de yaralanırsanız kendi başınızın çaresine bakmayı öğrenseniz iyi olur çünkü buradaki hastanelerin neredeyse hiç tıbbi olanağı yok.

6-Antartika

6Dünyanın bu bölgesinde cinayet, tecavüz veya soygun o kadar büyük bir sorun olmasa da burada da  önümüze doğa koşulları çıkıyor. Antartika birçok aşırı doğa olayının merkezidir. Bunlar arasında -60 derecenin altına düşen ısı ve saatte 100km’yi geçen rüzgar hızını örnek gösterebiliriz. Eğer bu koşullarda 1 saat kalırsanız kesinlikle ölürsünüz. Antartika’da hastane yok, toplayabileceğiniz bir yiyecek yok ve eğer kaybolursanız fazla bir şansınız da yok. Tur grubunuzla kalmaya özen gösterin ve eğer bulmayı başarırsanız Scott Üssünde bir McDonald’s bulunuyor.

5-Afganistan

5Bu topraklar hala çok fakir, gelişmemiş ve istikrarsız da olsa, yüzlerce yıldır dünyanın en stratejik ve en çok arzu edilen yerlerinden biri olarak gösteriliyor. Sovyet istilasında Kızık Ordusu Afganistan’a 12 milyon kara mayın döşedi. Yüzlerce insan bu mayınlar yüzünden öldü, parçalandı ya da sakat kaldı. Sovyetlerden sonra yönetime, kadınların çalışmasını ve üniversitelerde okumasını yasaklayan Taliban geldi. 2001 yılında Amerika Talibanı devirdi, fakat bu sefer de çeteler, uyuşturucu anlaşmazlıkları ve aşiret kavgalarıyla ulusu istikrarsızlığa sürükledi. İntihar bombalamaları hala bir tehdit ve Afganistan’da aslında  kimse güvende değil. En ölümcül bombalama eylemi 2007 yılında bir otelde gerçekleşti ve 70 kişinin ölümüne sebep oldu. Bu arada şunu da belirtelim ki Afganistan dünyanın en büyük ve en kaliteli afyon ve haşhaş tedarikçisi.

4-Somali

4Somali  anarşi, yolsuzluk,  hükümetin yetersizliği ve açılığın pençesinde olan bir ülke. Ziyaretçiler Somali’ye ve Somali’nin deniz sınırına girerken uyarılıyor. Çünkü bu denizler, ellerinde kalaşnikof olan ve gemilerin mürettebatını kaçırıp fidye için ellerinde tutan korsanlarla dolu. Etiyopya 2006 yılında Somali’nin aşırı islamcı gruplarına karşı savaş açtı ve bu savaş neticesinde 100’lerce insan öldü; 100’lercesi ise evsiz kaldı.

3-Sudan

3Umutsuzluk, ölüm ve yıkım Sudan’la eş anlamlı. Aşırı islamcı ordular tarafından  kontrol edilen terörizm bu ülkenin dayanak noktası. Dünyanın en ünlü katilleri, rütbelerini Sudan’da bombalı araba saldırıları, roket atar ve soykırımla almışlardır. Hükümet destekli milisler, hükümet askerleri ve yerel asi grupların ortasında kalan Darfur bölgesinde şiddet çok yaygın. Darfur’daki çatışmalardan dolayı Sudan uzun süre Çad’la savaş halindeydi. 2003 yılından beri 230.000 Sudanlı Darfur’dan Doğu Çad’a mülteci olarak geçiş yaptı. 50 yıl süren 2 sivil savaşta, 2 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti.

2-Kolombiya

2Kolombiya’nın en büyük sorunu adam kaçırma. 1998 yılında Kolombiya’da 2338 adam kaçırma olayı yaşandı. Kurbanlardan 138’i öldürüldü. 2006 yılında Kolombiya  100.000 kişide 69.98 cinayet oranıyla dünyada 4. oldu. Kokaini nasıl unutabiliriz? Pablo Escobar ve Cali Carter sayesinde Kolombiya, dünya kokainin %75 ini karşılıyor. Kolombiya  güzel sahilleri ve sergi gibi dağlarıyla turizm cenneti olması gerekirken şu anda dünyada en çok korkulan yerlerden biri.

1-Irak

1İster Obama  ister Pele olun Irak’ta güvende değilsiniz. Zengin tarihi ve petrol rezervlerine rağmen Irak karışıklık, umutsuzluk ve şiddetle enkaza dönmüş bir ülke. 2003 yılında  Amerika Irak’ı işgal etti ve 650.000 den fazla sivilin ölümüne neden olan iç savaşı başlattı. El Kaide, Sünni asiler, Şii güçler, Amerikan askerleri ve suçluların içinde olduğu bu döngü ne yazık ki kısa zamanda bitecek gibi gözükmüyor. 2003′den bu yana 2 milyon Iraklı komşu ülkelere kaçtı, 1.9 milyonu ise Irak’ın içinde çeşitli yerlere yerleştirildi. Seyretilmiş uranyumla güçlendirilmiş zırh delici kurşunlar yıllardır Iraklı sivilleri zehirlemeye devam ediyor. Dünya üzerinde cehennemi görmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.