Bu Türk Mühendis 3.000 TL'ye 1990 Model Fiat BIS Aldı ve Onu 'e-BIS'e Dönüştürdü

Onyıllardır ülkemizde yerli araç yapılmasına dair bir heyecan var. Son yıllarda hükümet de bu konuda bir irade gösteriyor. Bu noktada tam da henüz ortaya konmuş pek bir şey maalesef yok derken bir Ankara sakini olan Murat Orhon radarımıza girdi. Murat Bey, 1990 model Fiat 126 BIS bir aracı 3.000 TL’ye satın aldıktan sonra kolları sıvayarak onu elektrikli hale getirmiş.

Öğrendiğimiz kadarıyla araç 6 adet akü ile beslenen bir elektrik motoruna sahip. Murat Bey şanzıman, volan, mil, debriyaj gibi aracın mekanik aksamının birçok bileşenini de bizzat tasarlamış. Araçta akülerin şarj olması için bir de güneş paneli mevcut. Araç tam şarj edildiğinde ortalama 80 kilometre gidiyor ve bu yolculuk eğer normal şebekeden şarj edilirse yalnızca 2,46 TL tutuyormuş.

e-BIS adını koyduğu aracıyla Murat Bey şu ana kadar 2.500 kilometre yol yapmış ve 600TL yakıt tasarrufu sağlamış. Dediğine göre yolculuklarında önemli bir sorun yaşamamış.

Murat Bey, tüm macerasını fotoğraflarla kayıt altına almış. Bu fotoğraflardan bize en ilham verici gelenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Kendisini çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz.

  • facebook sayfası: Murat Orhon