10 Paranormal Yetenek

Bu listede pozitif bilimin açıklayamadığı 10 sıradışı yeteneği göreceksiniz…

10
Psikokinezi
Diğer adıyla telekinezi olan psikokinezi, objeleri mental yolla hareket ettirmektir. Bu konuda birçok kitap yazılmıştır. Bunlardan bir tanesi de Stephen King’in yazdığı “Carrie” adlı kitaptır. Kitaptaki Carrie White adlı karakter maddeleri sadece düşünerek hareket ettirebilmektedir. Bazı kitaplar ise size bu gücü nasıl kullanabileceğinizi anlatmaktadır. Bu kitaplarda istediğiniz sayıda zar atmak gibi egzersizler bulunmaktadır. Ünlüler arasından Uri Gellar, bu güce sahip olduğunu söylemektedir.
9
6. His
5 duyu organını kullanmadan olayları ve objeleri algılamaya 6. his denir. Genelde 25 karttan oluşan Zener destesiyle test edilir. Kare, üçgen, daire, dalgalı çizgiler ve artının olduğu 5 şekil vardır. 2 kişi karşı karşıya geçer. Birisi kartları, öz yüzleri kendine doğru dönük olacak şekilde tek tek gösterir. Diğeri ise mental gücünü kullanarak tahmin etmeye çalışır.
8
Telepati
Mental olarak bir kişi ile iletişim kurmaya telepati denir. 6. hisle bağlantılıdır ve genelde sevdiğiniz bir yakınınız yaralandıysa ya da kaza geçirdiyse bu durum gerçekleşebilir. O kişi kendinin tehlikede olduğunu size telepatik olarak söyler ve size de bir anda telepatik bir mesaj gelmiş olur.
7
Kehanet
Hiçbir algı yolunu kullanmadan bilgi transferi yapma işlemine kehanet denir. Telepatiden farklı olarak bilgi herhangi bir kişiden değil, kozmik bilinçten alınır. Bu yolla, ölmüş bir kimseden veya daha doğmamış bir kimseden de bilgi alınabilir.
6
Pyrokinezi
Maddeleri mental yolla ateşe verme işlemine pyrokinezi denir. Stephen King’in yazdığı “Firestarter” romanında da bu güce sahip bir karakterden bahsediliyordu fakat gerçek hayatta bu güce sahip bir kimse kayıtlara geçmemiştir.
5
Psikometri
Maddelerden bilgi alma işlemine psikometri denilir. Mesela psikometri gücüne sahip bir kimse bir cüzdana ya da bir saate bakıp onun sahibinin kim olduğunu öğrenebilir. Ayrıca o kişinin geçmişi, şimdiki hayatı ve geleceğiyle ilgili bilgilerde aktarabilir.
4
Önsezi
Olayları gerçekleşmeden önce algılayabilme gücü olan önseziye sahip en meşhur kişilerden biri Amerikalı Jeane Dixon idi. 13 Mayıs 1956 tarihinde Başkan John F. Kennedy’nin 1960 seçimlerinde öldürüleceğini görmüştü ve öyle de oldu.
3
Bilokasyon
Bilokasyon aynı anda iki yerde birden bulunmaktır. Pietrelcina şehrinden Aziz Pio’nun bu güce sahip olduğu düşünülüyordu. Ayrıca ünlü okültist Alesiter Crowley’nin ve tüm arkadaşlarının da bu güce sahip olduğu söylenmektedir.
2
Anımsamak
Geçmişte yaşamadığı bir olayla ilgili tüm bilgilere sahip olma yetisine denir. Günümüzde polis kuvvetlerinin bazı davalarda, bu güce sahip kişilerden yardım aldıkları söylenmektedir. Yine bir Stephen King romanı olan “Dead Zone”da ana karakter bu güce sahipti ve objelere ve kişilere dokunarak geçmişi yaşıyordu.
1
Astral Seyahat
Ruhu beden ayırıp seyahat etmek ve tekrar geri dönmek işlemine astral seyahat denir. Eski Çin geleneklerine kadar dayanan bir tarihi vardır. 1967 yılında Dr. Charles Tart bu konuda bir araştırma yapmıştır ve deneğin görmediği bir odada kağıda 5 basamaklı bir sayı yazmıştır. Deney %100 doğru sonuç vermese de, deneğin odada olanları görebildiğine dair bulgulara rastlanmıştır.